Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
2. ПРО ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК СФЕРУ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Навіщо навчатись підприємництву?
Отримання спеціальних знань та навичок дозволить підвищити ймовірність успіху діяльності, оскільки Ви зможете визначати, оцінювати та враховувати ризики/можливості бізнес-проектів. Спрощене бачення професійної діяльності підприємця призводить значної кількості банкрутств підприємств, а це - втрачені особисті гроші, довіра, зіпсовані стосунки та зневіра у власних здібностях.  
Чи достатньо лише спеціалізованих знань (наприклад, як зареєструвати підприємство або отримати дозвіл на торгівлю), для того, щоб бути успішним підприємцем? 
Ні, не достатньо. Успіх підприємця пов'язаний з постійною роботою над бізнес-проектом (його вдосконаленням або розробкою принципово іншого), що визначає риси характеру особистості, які треба розвивати: цілеспрямованість, самостійність, відповідальність, дисциплінованість, сприйняття ризику, сприйняття неуспіху, гнучкість. Для цього в освітній програмі передбачені спеціальні дисципліни, а також пропонується поза аудиторне навчання.
Яким чином співвідноситься діяльність підприємців з діяльністю менеджерів, маркетологів та інших вузькоспеціалізованих фахівців?
Основна функція підприємця – генерувати бізнес-ідей та ініціювати започаткування нового бізнес-проекту, орієнтуючись на потенційну його успішність (прибутковість). Цим визначається високий рівень ризику в професійній діяльності підприємця та унікальність підприємницької функції.
Діяльність менеджерів, фінансистів, маркетологів призначена допомогти реалізувати проект. Наприклад, менеджер (керівник) забезпечує злагоджену роботу персоналу підприємства/підрозділу, створеного в процесі реалізації проекту (зокрема, відповідає за розподіл повноважень та обов’язків). Маркетолог – допомагає досліджувати та впливати на споживачів.
Підприємницьку функцію може здійснювати будь-яка людина в суспільстві або на підприємстві, але в цієї людини має бути сформоване певне бачення бізнесу, розвинені здібності ініціювати процеси його реалізації, взяти на себе відповідальність. Тому, переважна частина персоналу, який працює за наймом на посадах менеджерів, маркетологів та інших вузьких спеціалістів, обмежується виконанням поставлених завдань в межах діючого проекту або надають відповідні консультації щодо бізнесу.
Підприємці та інші названі в запитанні фахівці потрібні один одному: підприємці шукають помічників реалізації проекту (виконавців), а вузькоспеціалізовані фахівці шукають проект до якого вони зможуть долучитися (робота за договором).
Чому за умов високих ризиків в підприємництві треба таки обрати цю спеціальність?
Фінансове забезпечення власних потреб людина формує:
  • працюючи за наймом (довіряється професіоналізму інших підприємців та команди фахівців) та отримуючи заробітну плану;
  • здійснюючи власну/спільну підприємницьку діяльність (має можливості впливати на розвиток проекту, з урахуванням його перспектив) та отримуючи дохід при розподілу прибутку серед власників бізнесу (наприклад, дивіденди).
Чи можна сказати, що бакалавр з підприємництва вивчає основи професійних знань менеджменту, фінансам, маркетингу, управлінню персоналу та інших спеціальностей?
Так, підприємцю потрібен комплекс таких знань для того, щоб сформувати загальне системне бачення та контролювати бізнесу в цілому, а не лише стан однієї функціональної сфери (маркетинг, виробництво тощо). Завдяки цим знанням підприємець на перших етапах розвитку бізнесу (переважно невеликого) може виконувати згадані спеціалізовані функції самостійно, а за умов розвитку бізнесу підприємець буде зданий професійно спілкуватись та контролювати діяльність залучених фахівців.
В чому перевага власної підприємницької діяльності над роботою за наймом?

  • Реалізація власних задумів (ідей, мрій, здібностей). Підприємець може самостійно обрати той вид бізнесу, яким йому цікаво займатися.

  • Власник має найбільші повноваження керування проектом (внесення змін, закриття проекту тощо).

  • Будь-який бізнес втрачає актуальність, тому має бути трансформований або закритий. Підприємець здатен ініціювати та реалізувати інший проект, а звільнений персонал буде вимушений шукати іншу роботу.

  • Підприємець може бути співвласником декількох підприємств, доходи яких будуть забезпечувати його особистий добробут.

  • Підприємець (власник/співвласник) може продати бізнес або його частку, отримати гроші та реалізувати інші власні ініціативи.

Чи обов’язково розпочинати власну справу? Чи зможу я працевлаштуватися на посаду менеджера з продажів або іншу?
Започаткування власного бізнесу – це Ваше самостійне рішення. Знання  та вміння розробити та реалізувати бізнес-проект з у рахуванням ризиків є запорукою його успішності, тобто досягнення поставлених Вами цілей.

Бакалавр з підприємництва, торгівлі та біржової діяльності може здійснювати професійну діяльність на різних управлінських посадах, зокрема на посаді менеджера з продажів, продуктового менеджера (комплекс завдань з розробки та випуску нового продукту), менеджера по роботі з клієнтами тощо.

Проте, на відміну від вузькоспеціалізованих фахівців з торгівлі, маркетингу та менеджменту, Ви будете спроможні виконувати підприємницьку перебуваючи в штаті підприємства, тобто ініціювати та реалізовувати проекти зміни бізнес-моделі продукту, або підприємства в цілому. Для цього Ви отримуєте знання, необхідні для юридичного супроводження трансформації бізнесу (відкриття/закриття філій, створення дочірніх підприємств, розподіл підприємства, злиття та поглинання, оновлення складу власників та структури ключових повноважень тощо), оцінки нових ризиків поза поточним досвідом ведення бізнесу, формування нового внутрішнього середовища підприємства, пошуку постачальників і т.ін. За необхідності, до Вашого проекту залучаються інші спеціалізовані консультанти та виконавці окремих робіт. Багатьом підприємствам, які перебувають в стані кризи (відсутній/недостатній прибуток), потрібна рушійна сила змін, яку забезпечать лише підприємці.
Який взаємозв’язок між елементами назви спеціальності: підприємництво, торгівля, біржова діяльність?
Ключовим елементом назви, як спільний знаменник, є підприємництво -  діяльність, яка спрямована на отримання прибутку, здійснюється систематично, за особистою ініціативою, на засадах інноваційності (творчості), на власний ризик. Постійно створюються нові бізнеси, а  неконкурентоспроможні існуючі бізнеси зникають. Тому важливо постійно слідкувати за змінами в суспільстві, вдосконалювати вже існуючі продукти (послуги) та розробляти нові. Це сфера відповідальності підприємця.

Торгівля – один з видів підприємництва, де здійснюється процес розповсюдження виробленої іншими підприємствами продукції до кінцевого споживача. При цьому процес торгівлі присутній в будь-якому бізнесі, оскільки товар (продукт, послуги, роботи на замовлення) треба продати клієнтам (наприклад, оптовому замовнику або індивідуальним замовникам) в обсязі, достатньому для отримання прибутку в певному періоді.

Біржова діяльність також розглядається як підприємництво, оскільки біржами надаються послуги вартісного характеру зацікавленим сторонам, а її засновники отримують відповідні зиски. Наприклад, виробники продукції та торгівельні компанії мають знати як скористатись послугами товарної біржі для реалізації продукції (укладання контрактів купівлі-продажу). Підприємці обов’язково повинні знати можливості та технології залучення інвестицій для збільшення статутного капіталу підприємства на фондових біржах. В сучасному світі інформаційних технологій специфічним бізнесом є діяльність валютних та криптовалютних біржах.

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт